Investment Opportunities

The next two questions are based on the following information.Jane wants to setup a photo shop. The cost to rent an office is $150 per week. The variable cost of making one photo is $20 and she can sell it for $50.Question 1 (5 points)Question 1 options:Jane has to sellphotos per week to break even. (Please only enter an integer and include no units.)Question 2 (5 points)Question 2 options:If Jane sells 10 units, her profits would bedollars. (Please only enter an integer and include no units.)Part 2The next two questions are based on the following information.Paul wants to choose one of the two investment opportunities over three possible scenarios. Investment 1 will yield a return of $10,000 in Scenario 1, $2,000 in Scenario 2, and a negative return of -$5,000 in Scenario 3. Investment 2 will yield a return of $6,000 in Scenario 1, $4,000 in Scenario 2, and zero in Scenario 3. The probability for Scenario 1 is 0.2, for Scenario 2 is 0.3, and for Scenario 3 is 0.5.Question 3 (5 points)If you were to choose the investment that maximizes Paul’s Expected Money Value (EMV), then you should choose __________.Question 3 options:Investment 1Investment 2IndifferentQuestion 4 (5 points)Question 4 options:If Paul is uncertain about the return for Investment 1 in Scenario 1, then this return has to bedollars in order to make Paul indifferent between these two investments (i.e. the two investments would have the same EMV.) (Please only enter an integer and include no units.)Part 3The next three questions are based on the following information.Sam has a cleaning service. To better allocate his resources, he would like to forecast his weekly orders based on the order number he received in the past 13 weeks as shown in the following table.WeekDemandWeek 111Week 214Week 316Week 410Week 515Week 617Week 711Week 814Week 917Week 1012Week 1114Week 1216Week 1315Question 5 (5 points)Question 5 options:Using a three week moving average, Sam’s forecast for his Week 14 order number is. (Please round to two decimal points and include no units.)Question 6 (5 points)Question 6 options:Using a three week weighted moving average with weights 3, 2, and 1 given to the most recent, second most recent, and third most recent week, respectively, Sam’s forecast for his Week 14 order number is. (Please round to two decimal points and include no units.)Question 7 (5 points)If the MAD for moving average is 4.17 and the MAD for weighted moving average is 2.38, then which forecast is more accurate?Question 7 options:Moving averageWeighted moving averageThe sameNot enough information to evaluate.Part 4The next three questions are based on the following information.A grocery store needs to sell 3,000 cartons of 2L 2% milk per month. The sales is relatively constant throughout the month. The owner of this grocery store purchases milk from a supplier 50 miles away for $2 per carton, and it takes a day to restock. The holding cost per carton per month is $1.5, and the ordering cost per order is about $18.5 including labor, gas and depreciation. Consider a month of 30 days.Question 8 (5 points)Question 8 options:The optimal order quantity is aboutcartons of milk, and the average inventory is aboutcartons. (Please round to the closest integer and include no units.)Question 9 (5 points)Question 9 options:Given the optimal order quantity calculated above, if the average inventory is 136 cartons, then the monthly holding cost isdollars, and the total cost including the cost of supply or the total unit cost for all units, holding and ordering isdollars. (Please round to two decimal points and include no units.)Question 10 (3 points)Question 10 options:The reorder point iscartons. (Please only enter an integer and include no units.)Part 5The next two questions are based on the following information.A cafeteria wants to introduce a new burger, with bread and beef together weighing at least 1 ounce. The cafeteria manage also wants the new burger to meet a new nutrition standard, i.e. contains at least 7 units of Vitamin A and 10 units of Vitamin B. Each ounce of beef contains 1 unit Vitamin A and 6 units of Vitamin B, while each ounce of bread contains 2 units Vitamin A and 1 units of Vitamin B. The price of beef is $0.5 per ounce and the price of bread is $0.1 per ounce.Question 11 (5 points)Question 11 options:To minimize the cost, the cafeteria should useounces of beef andounces of bread to make the new burger. (Please round to two decimal points and include no units.)Question 12 (5 points)Question 12 options:If the cafeteria uses 1.18 ounces of beef and 2.91 ounces of bread to make the new burger, the total cost of the new burger (excluding other ingredients) isdollars, (Please round to two decimal points and include no units.) and the content of Vitamin A iswhile that for Vitamin B is. (Please round to the closest integer and include no units for the last two answers.)Part 6The next three questions are based on the following information.The Low Knock Oil Company produces two grades of cut-rate gasoline for industrial distribution. The grades, regular and economy, are produced by refining a blend of two types of crude oil, type X100 and type X220. Each crude oil differs not only in cost per barrel, but in composition as well. The following table indicates the percentage of crucial ingredients found in each of the crude oils and the cost per barrel for each: CRUDE OIL TYPEINGREDIENT A (%)INGREDIENT B (%)COST/BARREL ($)X100355530.00X220602534.80Weekly demand for the regular grade of Low Knock gasoline is at least 25,000 barrels, and demand for the economy is at least 32,000 barrels per week. At least 45% of each barrel of regular must be ingredient A. At most 50% of each barrel of the economy should contain ingredient B. While the gasoline yield from one barrel of crude depends on the type of crude and the type of processing used, we will assume for the sake of this example that one barrel of crude oil will yield a 0.46 barrel of gasoline. Hint: You may refer to the Low Knock Oil Company example analyzed on page 326-327 in the textbook (Program 8.9), and simply adjust your constraints for the demands accordingly. Question 13 (3 points)At the optimal production, does the company just make enough regular gasoline to meet the demand? Does the company just make enough economy gasoline to meet the demand? Question 13 options:Yes, yesYes, noNo, yesNo, no Question 14 (3 points)Question 14 options:To minimize the production cost, the optimal amount of X100 crude oil used in producing regular gasoline is barrels, and the optimal amount of X220 crude oil used in producing regular gasoline isbarrel. (Please round to the closest integer and include no units.)Question 15 (3 points)Question 15 options:To minimize the production cost, the optimal amount of X100 crude oil used in producing economy gasoline isbarrels, and the optimal amount of X220 crude oil used in producing economy gasoline isbarrel. (Please round to the closest integer and include no units.)Part 7The next four questions are based on the following information. At a car wash station, on average, there are 4 cars coming in for the service every 10 minutes. The average wash time is 2 minutes. The Poisson distribution is appropriate for the arrival rate and service times are exponentially distributed. Please convert all rates into cars per hour and answer the following questions. Question 16 (5 points)Question 16 options:The average time a car spent in the waiting line is hours, and the total time a car spent in this car wash station ishour. (Please round to two decimal points and include no units.)Question 17 (3 points)Question 17 options: The average number of cars in this car wash station is. (Please round to the closest integer and include no units.)Question 18 (5 points)Question 18 options:The probability that there are no cars in this station is. (Please round to one decimal points and include no units.)Question 19 (5 points)Question 19 options: The probability that there are exactly two cars in this station is. (Please round to three decimal points and include no units.)Part 8The next three questions are based on the following information.To study the weight accuracy of a 50lb fertilizer bag, 12 samples of 12 bags of fertilizer in each sample were taken and the results are as follows.MeanRangeSample 1471.1Sample 2461.31Sample 3460.91Sample 4471.1Sample 5481.21Sample 6500.82Sample 7490.86Sample 8491.11Sample 9511.12Sample 10520.99Sample 11500.86Sample 12511.2Question 20 (5 points)Question 20 options: The overall average weight of a bag of fertilizer is pound, and the average range is pound. (Please round to two decimal points and include no units.)Question 21 (5 points)Question 21 options: The upper control limit for a 99.7% control chart for the mean is pound, and the lower control limit pound. (Please round to two decimal points and include no units. Please enter the upper limit first.)Question 22 (5 points)Question 22 options:The upper control limit for a 99.7% control chart for the range is pound, and the lower control limit pound. (Please round to two decimal points and include no units. Please enter the upper limit first.) For more information read this: https://en.wikipedia.org/wiki/Investment

Myhomeworkwritings
Order NOW For A 10% Discount!
Pages (550 words)
Approximate price: -

Why Choose Us

Top Quality and Well-Researched Papers

We always make sure that writers follow all your instructions precisely. You can choose your academic level: high school, college/university or professional, and we will assign a writer who has a respective degree.

Professional and Experienced Academic Writers

We have a team of professional writers with experience in academic and business writing. Many are native speakers and able to perform any task for which you need help.

Free Unlimited Revisions

If you think we missed something, send your order for a free revision. You have 10 days to submit the order for review after you have received the final document. You can do this yourself after logging into your personal account or by contacting our support.

Prompt Delivery and 100% Money-Back-Guarantee

All papers are always delivered on time. In case we need more time to master your paper, we may contact you regarding the deadline extension. In case you cannot provide us with more time, a 100% refund is guaranteed.

Original & Confidential

We use several writing tools checks to ensure that all documents you receive are free from plagiarism. Our editors carefully review all quotations in the text. We also promise maximum confidentiality in all of our services.

Customer Support 24/7

Our support agents are available 24 hours a day 7 days a week and committed to providing you with the best customer experience. Get in touch whenever you need any assistance.

Try it now!

Calculate the price of your order

We'll send you the first draft for approval by at
Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

Our Services

No need to work on your paper at night. Sleep tight, we will cover your back. We offer all kinds of writing services.

Essays

Essay Writing Services

No matter what kind of academic paper you need and how urgent you need it, you are welcome to choose your academic level and the type of your paper at an affordable price. We take care of all your paper needs and give a 24/7 customer care support system.

Admissions

Admission and Business Papers

An admission essay is an essay or other written statement by a candidate, often a potential student enrolling in a college, university, or graduate school. You can be rest assurred that through our service we will write the best admission essay for you.

Editing

Editing and Proofreading

Our academic writers and editors make the necessary changes to your paper so that it is polished. We also format your document by correctly quoting the sources and creating reference lists in the formats APA, Harvard, MLA, Chicago / Turabian.

Coursework

Revision Support

If you think your paper could be improved, you can request a review. In this case, your paper will be checked by the writer or assigned to an editor. You can use this option as many times as you see fit. This is free because we want you to be completely satisfied with the service offered.